Fecha de inicio: 10.02.2024
Precio: Inicie sesión.
Gastos de la reserva: Inicie sesión.
La inscripción ha terminado. Si está interesado, póngase en contacto directamente con el organizador.
Salida desde: Warszawa / Poland (52.229676, 21.012229)
Destino: Mikronezja / Micronesia (Federated States of) (7.425554, 150.550812)
PRZEDSTAWIONY TERMIN JEST ORIENTACYJNY. Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia szczegółów.
Palau i Truk to niewielkie archipelagi wysp Mikronezji. Tak małe że ciężko je odnaleźć na mapie świata. Oba miejsca kryją niesamowity świat podwodny. Bogate w duże zwierzęta, niesamowite rafy i zalegające na dnie wraki.
To prawdziwa perła w śród koneserów nurkowania.
Palau to przede wszystkim niesamowite wyspy przypominające zielone ciastka unoszące się na wodzie. Ich powierzchnia jest całkowicie zdominowana przez zieleń. Wśród wysp archipelagu niewiele jest tych zamieszkałych przez ludność. Najlepszym przykładem pokazującym ich piękno jest film naszych znajomych. Pierwsze minuty filmy pokazują z powietrza ich układ i piękno.
Miejsca nurkowe tętnią życiem. Na Palau można spotkać większość zwierząt Oceanu Spokojnego. Zaczynając od niewielkiej wielkości "mandarin fish" zamieszkujących lokalną rafę tuż obok bazy nurkowej, po stada rekinów, mant, tuńczyków, żółwi i wielu przedstawicieli ciepłych wód oceanu. Na Palau byliśmy pierwszy raz w 2011 roku i naszym zdaniem znajdujące się tam stada grey reef shark można śmiało porównać do tych na Galapagos. Różnorodność terenu, częste przepłycenia z niesamowicie lazurową wodą. Kanały utworzone przez liczne wyspy, nadają magiczny charakter miejsca. To z całą pewnością jedno z piękniejszych miejsc jakie udało się nam odwiedzić !!!
Kolejne miejsc na naszej trasie to "Archipelag Truk" znany jest przede wszystkim z niesamowicie zachowanych wraków statków towarowych, pancerników, statków pomocniczych i samolotów Japońskich z okresu II wojny Światowej. To największe na świecie i najbardziej znane miejsce do nurkowania wrakowego. Zalegające na dnie wraki pokryte barwnym koralem zdobią podwodny krajobraz archipelagu.
Powodem zatopienia znacznej części floty Japonii był atak Amerykanów w trakcie działań wojskowych 17 lutego 1944 roku. Atak Amerykanów był bardzo skuteczny przy minimalnych stratach - 25 samolotów i średnio uszkodzonym lotniskowcu. Na skutek ataków lotnictwa i okrętów zatopiono w Truk i okolicach dwa japońskie lekkie krążowniki ("Agano" i "Naka"), lekki krążownik szkolny "Katori", cztery niszczyciele, głównie starszych typów ("Oite", "Fumizuki", "Maikaze", "Tachikaze"), kilka mniejszych okrętów i 32 statki transportowe o łącznym tonażu ok. 200.000 ton. Z zatopionymi statkami zginęła duża liczba żołnierzy i materiału wojennego. Zniszczono też na ziemi lub zestrzelono ponad 250 japońskich samolotów.
Duża część wraków samolotów i statków znajduje się na głębokościach do 30m i są zachowane w bardzo dobrym stanie.
Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie gdzie w temperaturze 30st wody można nurkować na tak dużych obiektach militarnych pod wodą. Co więcej na Truk występują minimalne prądy oceaniczne oraz małe fale które mogły by utrudnić nurkowanie.
Wyjazd jaki chcemy Wam zaproponować jest zaadresowany do nurków początkujących i technicznych chcących nurkować dużo głębiej niż 30m.
W rejonie Palau będziemy nurkować razem jedną łodzią na rafach archipelagu, natomiast w rejonie Truk baza nurkowa do której jedziemy dysponuje kilkoma łodziami nurkowymi. Dzieląc się na nurkujących płycej i głębiej podzielimy się na dwa/trzy zespoły tak aby każdy wrócił z wyjazdu zadowolony.
Nasz film z Truk z 2017 na ciut głębszych wrakach tego regionu
Wyjazd zaczynamy od dość długiego lotu z Polski w kierunku stolicy Filipin Manili. W Manili zatrzymujemy się na przystanek logistyczno - aklimatyzacyjny. Zatrzymany się hotelu niedaleko oddalonym od lotniska aby następnego dnia wylecieć bezpośrednio na Koror w Palau.
W Palau zakwaterowani będziemy w Palasia Hote w pokojach Deluxe. Jest to obiekt usytuowany w centrum miasta, dość dobrze oceniany w rankingach hotelowych. Jego lokalizacja uprości nam logistykę organizacji wolnego czasu po nurkowaniach oraz koszty które w przypadku resortów nadmorskich można dobrze zaoszczędzić. Na Palau lądujemy w nocy z 20 na 21 listopada o godzinie 01:50. Ze względu na dość późną godzinę lotu i zakwaterowania 21 listopada nie zaplanowaliśmy żadnych atrakcji i nurkowań ALE możliwe jest zorganizowanie popołudniowego nurkowania w ramach rozgrzewki (opcja poddana pod dyskusję).
Od kolejnego dnia po locie rozpoczynamy nasz cztero dniowy pakiet nurkowy który składać się będzie z dwóch nurkowań dziennie.
Baza nurkowa znajduje dosłownie 5min drogi autem. Codziennie rano zaraz po śniadaniu wcześniej umówiony transport zawiezie nas do bazy nurkowej gdzie przygotujemy sprzęt i po chwili wypłyniemy w rejs. Baza nurkowa jest doskonale przygotowana na obsługi swoich gości. Poza doskonale przygotowaną infrastrukturą nurkową ma do zaoferowania część wypoczynkową, restaurację i bar w którym zakładam że będziemy do późna omawiać nasze podwodne przygody :)
Odległości od miejsc nurkowych są różne od 20min do 40min żeglugi małą łodzią. Wypływając robimy dwa nurkowania z przerwą na Lunch. Lunch będziemy jadać na łodzi lub wyspie z zależności od warunków pogodowych lub dostępności miejsc. Dla osób posiadających uprawnienia nitrox w ofertę nurkowania na Palau wliczony jest EAN32. Nurkowania zazwyczaj będziemy kończyć w okolicach 15:00.
W planach naszego 4-dniowego pakietu nurkowego wliczyliśmy również dwa dodatkowe nurkowania. W ustalony wcześniej dzień zgodnie z grafikiem bazy nurkowej zanurkujemy w podwodnej jaskini niedaleko głównego lądu oraz co najciekawsze kolejnego dnia między nurkowaniami wybierzemy się na wycieczkę do słodkowodnego jeziora pełnego olbrzymich ale bardzo łagodnych meduz.
Palau to dość łatwe miejsce nurkowe ale nie można wykluczyć silnych prądów. Na pewno wybierając się z najdalszą część archipelagu na legendarny Blue Corner trzeba zabrać ze sobą hak. Tam inaczej się nie da :) ale widowisko podpływających rekinów gwarantowane - odlot!
Po części nurkowej zrobimy sobie dzień przerwy od wody wybierając się na wycieczkę lądową (opcja). W planie wyspa Babeldaob i najwyższy punkt widokowy Palau gdzie będziemy mogli zrobić super fotkę, potem wycieczka wzdłuż rzeki z małymi wodospadami i licznymi naturalnymi basenami słodkiej wody (warto zabrać kąpielówki) Wycieczka kończy się w rejonie kamiennych monumentów, oryginalnych drewnianych domów oraz militarnych pozostałościach po II wojnie światowej. Po wycieczce krótko po północy wykwaterowujemy się z hotelu i kierujemy się na lotnisko w kierunku Guam i później Archipelagu Chuuk.
W Chuuk zakwaterowani będziemy w resorcie Blue Lagoon Resort To dość przyjemny resort nurkowy usytuowany na skraju wyspy Weno. Truk to przede wszystkim nurkowania wrakowe. Nie ma tu bujnych raf i dużych gatunków oceanicznych zwierząt jest za to niesamowicie ciepła woda bo około 30st i niezliczone, olbrzymie wraki zatopionych okrętów, statków i samolotów.
Nurkowania na Truk, czasem jeśli przewodnik nam na to pozwoli można porównać do nurkowań jaskiniowych gdzie przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia, z maszynowni do siłowni możemy 2/3 czasu spędzonego pod wodną przebywać wewnątrz olbrzymich jednostek. Nasz dzień nurkowy będzie podobny do tego na Palau z małą różnicą logistyki transportu gdyż na terenie naszego resortu znajduje się baza nurkowa i pirs z którego będziemy codziennie wypływać.
Plan poszczególnych wraków będziemy ustalać na bieżąco. Ze względu na bardzo dobrą lokalizację naszego resortu i niewielkich odległości morskich do pokonania będziemy wypływać na jedno nurkowanie po czym będziemy wracać po resortu na przerwę aby przygotować się do kolejnego zejścia.
Baza nurkowa na Truku jest bardzo dobrze przygotowana do obsługi nurków rekreacyjnych i technicznych. Miejsca zalegania podwodnych wraków dają możliwości nurkowania głębiej i płycej dlatego podziale ulegnie grupa na rekreacyjną i techniczną nurkującą dekompresyjne z zestawem dwu butlowym na plecach. Wszystko po to aby każdy wrócił z wyjazdu zadowolony.
Tylko pierwsze nurkowanie danego dnia będziemy organizować oddzielnie na drugim będziemy połączyć siły i nurkować wspólnie.
Głównym celem naszych nurkowań to wraki statków, okrętów i samolotów leżących wewnątrz laguny. Truk to bez wątpienia największe, najlepiej zachowane wrakowisko świata. Mimo że zalegają pod powierzchnia wody dość długo nadal można oglądać na nich detale których nigdzie indziej nie zobaczycie. Już nie możemy się doczekać :)
Maraton sześciu dni nurkowych i pobyt na Truk kończymy wycieczką na drugą stronę wyspy podczas której zobaczymy lądową część militariów i pozostałości po japońskiej okupacji. Po powrocie do resortu pakujemy sprzęt, odpoczywamy alby kolejnego dnia udać się w podróż do domu.
Plan podróży:
18 Listopad - lot o godz 18:05 z Gdańska do Amsterdamu potem do Manili (Filipiny)
19 Listopad - lądowanie w Manili o 19:20. Zakwaterowanie w hotelu
20 Listopad - odpoczynek w Hotelu, kolejny lot o 21:45 bezpośrednio do Koror
21 Listopad - lądowanie w Koron w noc o 01:50, transport do hotelu, odpoczynek. (Opcjonalnie jedno popołudniowe nurkowanie)
22 Listopad - dwa nurkowania
23 Listopad - dwa nurkowania
24 Listopad - dwa nurkowania + dodatkowe w jaskini
25 Listopad - dwa nurkowania + snorkeling z meduzami
26 Listopad - wycieczka lądowa (opcjonalna), wieczorne wykwaterowanie przelot do Guam i dalej na Chuuk
27 Listopad - Wylot z Koror o 01:45 w kierunku Guam, przesiadka, lądowanie w Chuuk o 10:08, zakwaterowanie, odpoczynek
28 Listopad - dwa nurkowania
29 Listopad - dwa nurkowania
30 Listopad - dwa nurkowania
1 Grudzień - dwa nurkowania
2 Grudzień - dwa nurkowania
3 Grudzień - dwa nurkowania
4 Grudzień - wycieczka
5 Grudzień - wykwaterowanie, lot do Guam o 16:20 potem do Manili, nocleg w Manili
6 Grudzień - lot w kierunku Amsterdamu o 20:35
7 Grudzień - lądowanie w Polsce
Cena zawiera:
- 9'600 PLN - około za połączenie lotnicze na pełnej trasie naszej wycieczki
(kalkulacja z 20.01.2020)
W cenie:
Cena nie zawiera:
Opcje:
Warunki uczestnictwa:
PRZEDSTAWIONY TERMIN JEST ORIENTACYJNY. Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia szczegółów.