Nurkowanie rebreatherowe staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Ilość osób nurkujących na rebreatherze w Polsce przybywa z każdym kolejnym rokiem. Powodami tego zjawiska jest obecnie wysoka jakość produktu oraz mimo wszystko niższa cena zakupu.
Kurs na który chcemy cię zaprosić dotyczy nauki nurkowania na rebreatherze XCCR.
Jest to bez wątpienia najbardziej zaawansowany rebreather na świecie. Zasilany jest elektroniką produkowaną przez znaną na markę Shearwater, posiada czujnik CO2, Scrubber Radialny, BOV i wiele wiele innych elementów zestawu sprawiających że jest on liderem w dziale nurkowań CCR.

Nurkowanie na rebreatherze jest dużo prostsze niż się wszystkim wydaje i mimo skomplikowanej budowy z elementami elektroniki jest bardzo niezawodne, dużo bezpieczniejszy przy odpowiedniej jego obsłudze.

 

 

Nurkowanie na obiegu zamkniętym (CCR) da ci:

- Dużo lepszą jakość gazu oddechowego. Jest zdecydowanie bardziej wilgotny i ciepły w przeciwieństwie do klasycznego nurkowania na obiegu otwartym (OC).

- Jedynym ograniczeniem czasu nurkowego staje się pochłaniacz CO2 który pozwala ci na nurkowania do 6 godzin.

- Głębokość nie jest również dużym problemem, wystarczy dobrać odpowiednią mieszankę gazu. Nie zmieniając wagi sprzętu (nie wliczając butli ucieczkowych bailout) możesz za pomocą dwóch niewielkich butli 3L, (Tlen i Diluent) zejść na około 150m

- Logistyka napełniania butli jest bardzo uproszona. Do zasilenia rebreatchera wystarczą dwie 3L butle. Wyjeżdżając np na kilka dni z dala od kompresora możesz zrobić bez większych kłopotów kilka głębokich nurkowań.

- Mimo skomplikowanej budowy rebrather daje sporo możliwość rozwiązań awarii nurkowych. Dla przykładu brak gazu na obiegu otwartym kończy się natychmiastową ucieczką do powierzchni. W przypadku nurkowania na rebreatherza mamy sporo czasu na opanowanie problemu i wiele wersji wyjścia z opresji, nie koniecznie kończących się natychmiastowym wynurzeniem.

- Nurkowanie na rebreatherze jest dużo tańsze przy głębokich trimixowych nurkowaniach. Napełnianie 3L butli a 24L zestawie robi różnice.

Szkolenia XCCR ze względu na wyjątkowość sprzętu często prowadzone są indywidualnie lub w grupach max 2 osobowych. Czas trwania szkolenia to min 5 dni podczas których poznasz jego budowę oraz zasadę bezpiecznego poruszania się pod wodą do głębokości 40 - 45m.
Szkolenia zazwyczaj odbywa się nad jeziorem Kłodno w Chmielnie ale na specjalne życzenie możemy je przygotować w dowolnym miejscu z dostępem do wody.

Wymagania:
- uprawnienia min Extended Range lub Advanced Nitrox.
- zakup rebreathera przed szkoleniem

Koszt kursy
w ogłoszeniu - euro - szkolenie
  200 pln -  certyfikat IANTD

Cena nie zawiera:
- zakwaterowania i wyżywienia
- napełnianie butli powietrzem i tlenem
- uzupełnianie pochłaniacza (Sofnoline 767)
- wypłynięć wrakowych jest się pojawią

Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia otrzymasz certyfikat IANTD uprawniający cię do nurkowania do 42m lub 51m jeśli posiadasz uprawnienia tmx na otwarty obieg.